Vor romanii sa lucreze in strainatate?

Am incercat in repetate randuri sa angajez romani pe proiectele pe care am lucrat. Fie in UK, US sau acum in UAE, mereu au fost oportunitati mai mult sau mai putin avantajoase in domeniul IT.

Pana acum n-am avut prea mult succes. Nu vorbesc de gasirea unor persoane calificate, de cele mai multe ori nici macar nu am ajuns in acea faza. Vorbesc de interesul exprimat de comunitate. Am dat anunturi pe linkedin, pe grupurile alumni de pe la politehnici si pe la cunostinte. De fiecare data raspunsul a fost foarte slab si rar am primit un CV.

Momentan lucrez la unul din cele mai mari proiecte de infrastructura din lume, cu un buget de IT foarte mare, intr-o tara cu taxe zero. Stiu ca din cauza crizei situatia in tara nu este chiar roza si tocmai de aceea ma astept ca interesul pentrui joburile de “afara” sa fie cu atat mai mare.

Unde sunt expertii ITC din Romania? Toti sunt angajati pe joburi foarte bune sau sunt prea timizi sa trimita un CV? Nu vor romanii sa lucreze in strainatate? Voi ati avut mai mult succes in gasirea de romani dispusi sa lucreze in strainatate?


Originally posted on LinkedIn.