Despre educația din România

Comentariu la un articol trimis de un prieten pe email: http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2012/08/education-romania


Am citit articolul aseara. Conform legii lui Betteridge (http://en.wikipedia.org/wiki/Betteridge%27s_Law_of_Headlines) raspunsul este nu. Ce am mai observant e ca articolul e scris de L.C. din Bucuresti, care in mod evident e roman/romanca. Articolul e scris asa si asa si engleza e indoielnica.

Repeta aceleasi ineptii cum ca romanii ar fi mai ‘dotati’ ca alte natii, nu stiu de unde provine idea asta dar in cartea “IQ and the Wealth of Nations” (criticata si ea, ce-i drept) Romania e estimate pe un tragic loc 34 cu un IQ mediu de 94. Din pacate scorurile din carte reflecta destul de bine segregarea est-vest si noi suntem in estul cu IQ mai scazut.

Ideea ca-s multi romani la Microsoft e oarecum adevarata, depinde ce se intelege sub “multi” si multi comparative cu ce. Indienii sunt mai multi (cei mai multi) si nu stiu daca o normalizare cu populatia totala a tarii ne-ar avantaja.Teoria mea e putin diferita, Microsoftul a avut o imagine buna de companie si multi romani (capabili) s-au dus acolo cu vise mari si nu s-au uitat la alte company. Asta a format o oarecare concentrare de romani la MS. Pe langa asta, romanii sunt ieftini.

Cel mai tare ma enerveaza cand citesc afirmatia ca avem cei mai temuti hackeri. Poate o alta tara ar vrea sa se laude ca au cei mai temuti contrabandisti, criminali, prostituate sau teroristi… Comparatia e putin fortata, dar afirmatia initiala ramane inepta.

Cat despre acele minti luminate care ajung departe… statistic ei trebuie sa existe si poate faptul ca vor sa scape din Romania ii motiveaza sa traga si mai tare. Poate daca se nasteau intr-o tara ‘vestica’ (privit de unde sunt eu…romania e vestica) ajungeau doar niste cetateni inteligenti, multumiti cu un loc de munca de la 8 la 4.

Sistemul educational in Romania este prost si dezmembrat dar faptul ca se pica la bacalaureat nu stiu daca e un criteriu relevant. Dupa 10 ani de munca as zice ca la scoala n-am invatat mai nimic din ce mi-a trebuit la munca si examenul de bacalaureat a fost irelevant in sine. In mod ciudat, ce m-a ajutat mult din scoala e faptul ca am invatat sa lucrez relativ rapid (ca sa scap de scoala!) si am o oarecare capacitate de a exprima idei in scris (ce-am invatat la “Romana” a fost bun, poate trebuia sa exersam mai mult comunicatul in scris, altul decat creativ si in mod sigur trebuia sa scriem mai mult). Matematica, fizica si celalalte…au fost ok.

Ce n-am invatat la scoala este sa organizez ceva, orice, ca de exemplu munca (si ne miram ca ministii nostri nu stiu sa organizeze un minister). N-am invatat sa purtam o conversatie (profesorii te “asculta”, nu converseaza) si din pacate o lume intreaga se invarte in jurul conversatiilor. N-am invatat sa livram constant, zi de zi (pana in ziua de azi, nu pot scrie 250 de cuvinte pe zi la un proiect, dar ma descur de minune sa scriu 2000 la sfarsit de saptamana) si n-am invatat nimic legat de disciplina (disciplina la noi era un fel de “razbunarea zeilor”, nu legi cu cauza si efect).

Da, se pica la bacalaureat, omenii nu mai au bani sa-si tina copii la scoala. Poate trebuie sa ne hotaram ca tinta noastra e ca 10% sa ajunga la facultate si restul in campul muncii. Desi urasc sa fac comparatii aleatorii, in Germania nu-s multi cu facultate, mai multi sunt cu scoala tehnica si e bine asa. Sau poate e bine sa facem ca in Rusia, unde scoala e mai scurta, putini merg la studii superioare si mai multi merg la specializare la locul de munca.

Articolul e publicat sun exctiunea “Europa ex-comunista” dar nu prea face nici o legatura cu comunismul. Recitindul ma bate gandul… oare dezastrul curent nu e datorita faptului ca nu am reusit sa intelegem tranzitia de la un sistem de invatamant ‘comunist’, care doreste sa ridice nivelul de cultura al intregii populatii, la unul ‘capitalist’ bazat pe cerere si oferta….si chiar nu intelegem ca economia de piata nu vrea absolventi de facultate?


Originally published on Facebook.